Analýza: Energetické bezvládí v Česku ukončí EU a EY
Energetická bezradnost vlády je na samém maximu. Premiér Petr Fiala situaci naprosto nechápe. Zkrachoval i ministr financí Zbyněk Stanjura, který nezvládá ani vyčleňovat peníze na akutní pomoc a jeho první návrh rozpočtu na příští rok bez započtení nutných nákladů na energetickou pomoc je skandální.
Když není vedení, logicky se ustavují další centra moci. Zde malý přehled, kdo je důležitý pro vyřešení současného energetického pekla.
Evropská unie: Vše směřuje k tomu, že 9. září lídři EU schválí celoevropské stropování cen na obnovitelné, uhelné a jaderné zdroje. Tím je odpoutají od závěrných drahých plynových zdrojů, z nových zdrojů pak národní státy budou moci dotovat domácnosti i firmy.
Česká vláda se nepochybně pokusí tento kompromis vydávat za své vítězství, ale v Bruselu moc bodů nezískáme. Když na jaře Itálie volala po stropech, Fialova vláda ještě v prvotní ideologické křeči to odmítla jako protitržní levičáctví. Když jednotlivé státy začaly stropovat, na unijní úroveň to chtěli přenést Španělé s Portugalci. Česko opět nechápalo situaci.
Česká vláda jako jedna z posledních pochopila realitu a tím, že si vytiskne další billboardy, jak směřuje na Západ a Babiš je Putinův agent, na tom nic nezmění.
Síkelovci: Domácí centrum moci by mělo na ministerstvu průmyslu a obchodu. Jenže se ukázalo, že naprosto rozpadlý úřad bankéř Jozef Síkela nedokáže spojovat a už vůbec ne rozumně reprezentovat. Jako náhodně vytažený králík z klobouku si do nečekané ministerské funkce nezvládl přivést žádný smysluplný tým. Nakonec v boji o vliv uspěl tým Radka Pokorného, Eva Hanáková je nyní prvou rukou ministra.
Ani to ale nestačí, úkoly se na ministerstvo hrnou kosmickou rychlostí. A především se neustále mění. V dojemné shodě do Síkely pálí jak premiér, tak šéf STAN Vít Rakušan i energobaroni, že nic nedělá, ač půl roku si vláda od Síkely nic zásadní nedokázala objednat a nyní chce všechno hned. Ale to jsme zas u neschopnosti premiéra a ministra financí se alespoň trochu orientovat v situaci.
Hradní Blažek: Neschopnost premiéra a slabost Síkely se rozhodl využít ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Tomu samozřejmě řešení naprosto nepřísluší, vůbec tomu nerozumí a dosud se o to energokrizi nijak nezajímal. Nicméně před pár dny se uvedl ve sněmovně dramatickou řečí o revoluci a jal se vše řešit. Rozhodně se to neděje na objednávku premiéra, tomu tím naopak škodí, byť premiéra to jako vždy bohužel nezajímá.
Blažek dal dohromady ten nejhorší výkvět z brněnské ódéesky plus proruského energetika Vladimíra Štěpána a výsledkem je paskvil sestávající se ze stropování marží a dalších nesmyslů.
Kdo si u Blažka tuto iniciativu objednal, není zas tak těžké uhádnout. Od počátku vlády Petra Fialy Blažek funguje jako spojka Hradu na vládu. A kremelský energetik Nejedlý ví, že žádná vládní krize se nesmí propásnout.
EY: Vedle zkratky EU je v celém příběhu ještě podstatná jedna podobná zkratka – EY. Ač energokrizi nyní v Česku řeší kde jaké lobbistické centrum, nakonec se vše bude stejně jako vždy outsourcovat. Úřad vlády si objednal u Ernst&Young „Zpracování analýzy legislativních a nelegislativních možností regulace cen energií v kontextu aktuální tržní situace a s ohledem na současný vývoj na úrovni EU.“
Poradci by snad neschopnému státu měli konečně sesumírovat, co je a co není možné. Ideálně čím by šlo efektivně navázat na očekávanou regulaci EU.
Jak zoufalá je nyní situace, to dokládají i data na smlouvě. Zatímco ostatní státy EU na opatřeních proti energokrizi pracují nejpozději od jara, tak v Česku se celý problém zadá 1. září soukromým poradcům a zpět to vláda chce 10. září. Kdyby to nebylo tak smutné, bylo by to k popukání.
#ToPodstatné: Co dalšího po regulaci od EU by Česko mělo udělat?
Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.