Newsletter DK
zpět na archiv

Ta nejpodstatnější čísla z prezidentské volby a co znamenají

16. 1. 2023

Před prvním kolem mě překvapilo, kolik věštění se objevilo: Andrej Babiš (či Petr Pavel) bude jistojistě první, Jaroslav Bašta určitě čtvrtý, Danuše Nerudová dostane 20 procent hlasů a podobně. Jen pro připomenutí: kromě Babiše nikdo z hlavních kandidátů neměl pevné jádro příznivců z minulých voleb, cokoliv šlo velmi špatně odhadovat. Dobře, že jsem se toho neúčastnil, protože dva postupující s 35 procenty, to mě ani ve snu nenapadlo.

Dovolil jsem si jen jednu věštbu. A to, že bude masivní účast.

Mnoho se o tom před volbami nemluvilo a mnoho se o tom kupodivu ani nemluví po volbách. Přitom je to nyní hlavní zpráva po první kole, nic jiného zatím není jisté. Volební účast se vrátila do devadesátkových časů. Ještě v roce 1998 činila ve sněmovních volbách 74 procent hlasů, pak znechucení z opoziční smlouvy sebralo volbám dvacet procent. Dalším vrcholem bylo až druhé kolo prezidentské volby 2018 s 66 procenty, nyní jsme na 68 procentech a ve zmíněném komentáři jsem si zavěštil 70 procent pro druhé kolo, což nyní již nevypadá nereálně.

Vracíme se tak alespoň v jednom typu voleb k důstojné účasti. To je dobře. Horší je, že voliči si zjevně od prezidenta slibují věci, které zrovna prezident ani omylem nemůže zařídit. Přesto je to skvělá zpráva pro českou demokracii, že lidí zas k volbám chodí.

Své hodnocení výchozích pozic Babiše i Pavla jsem shrnul v rychlém komentáři „Ohromující čísla. Pavel i Babiš mohou být spokojeni, ten první ale víc“.

Nyní se podívejme podrobněji na některá z čísel voleb, mnohé jsou velmi zajímavé a o mnohých se zatím skoro vůbec nemluví.

A obvyklé dvě prosby:

Pod každým textem je hashtag #ToPodstatné a otázka k textu, se kterou si už sám neporadím. Budu rád, když mi na info@davidklimes.cz zkusíte poradit vy.

Zárověň můžete podpořit newsletter jednorázovou nebo ještě lépe trvalou platbou.

A teď už k aktuálnímu newsletteru, který si můžete přihlásit k odběru do své mailové schránky.

475 tisíc nových anoistů

Andrej Babiš to tradičně v médiích hned po vyhlášení výsledků schytal, což jistě za jeho povolební projev bylo na místě, ale jako vždy se tak v mediálním opovržení ztratila i smysluplná analýza jeho kroků. Tak to zkusme napravit.

Babiš nepochybně uspěl. Jeho hlavní motiv nebylo získat prezidentství, ale udržet ANO nad 30 procenty. Sám již prozradil, že jeho cílem bylo udržet 1,5 milionu hlasů ze sněmovních voleb (v roce 2017 měl nad 1,5 milionem, v roce 2021 lehce pod). Ale on k nim dokázal sesbírat i dalších 475 tisíc. To rozhodně nečekal. Respektive právě kvůli tomu hledal spoustu měsíců konsenzuálnější figuru, kterou ale nenašel. Nakonec to však dokázal sám. Zjevně přebral voliče ČSSD, KSČM, část Přísahy a část SPD.

475 tisíc lidí tak poprvé volilo kandidátku ANO, to je velká změna a ať už budou předčasné volby či až řádné, tohle se Babišovi vyplatí.

Soudě z jeho povolebního projevu se nyní už zas dostal do své obvyklé nesrozumitelné finální volební fáze, kdy věří v nemožné, tedy v tomto případě v prezidentství. Ale to by nemělo nijak zastřít to hlavní, že ANO na prezidentské volbě už vydělalo nyní. A to hodně.

#ToPodstatné: Jak nové hlasy pro Babiše mohou dále ovlivnit českou politiku?

Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.

Tři miliony pro Pavla

Petr Pavel je jednoznačný vítěz prvního kola. A to v mnoha ohledech. Nejen že skočil těsně první na pásce, což je psychologicky podstatné a může z toho vytěžit bandwagon efekt. Zároveň je široce přijatelný pro nepostupující kandidáty, je tedy pravděpodobné, že voliči Danuše Nerudové, Pavla Fischera a Marka Hilšera přijdou nyní podpořit Pavla.

Mimochodem nyní je vidět, jak je důležité, že – až na Josefa Středulu – nikdo neodstupoval. Pražské novinářské chiméry o druhém kole bez Babiše byly od počátku nesmysl a normalizační komunista Pavel byl pro mnohé nepřijatelný. Nerudová, Pavel či Hilšer museli tedy nejprve přivést své voliče k volbám, aby měli šanci je pak vůbec přesvědčit k podpoře jiného, ne zas tak oblíbeného kandidáta.

Přesto je podpora Pavla na rozdíl od Babiše velmi mělká. Co hůře, aby zvítězil, bude muset asi při tak velké volební účasti shromáždit tři milióny hlasů. Nepochybně tak „řádem a klidem“ bude muset ještě aktivizovat statisíce lidí, kteří k volbám nepřišly.

#ToPodstatné: Dokáže Pavel seskládat tak velkou podporu?

Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.

Půl milion Nerudové

Nerudová je rozhodně nyní nejzajímavější personou voleb. A to nejen kvůli tomu, že závěr kampaně nezvládla a skončila hluboko pod 20 procenty.

Bez jejich voličů Pavel nikdy k vítězství nedojde. Podle predikce STEM od Nerudové Pavel dostane půl milionu hlasů. Ale tak to vypadá nyní, v bodu nula, za 14 dní to může být úplně jinak.

Cíl Babišova týmu je jednoduchý: Když mladé, městské, liberální voliče Nerudové nemůže mít Babiš, tak je nebude mít nikdo. Stačí tak tyto voliče odradit od volby vykreslováním Pavla jako konzervativního, důchodcovského, normalizačního rozvědčíka. Uvidíme, jak to zabere.

Nerudová bude samozřejmě zajímavá i svým dalším osudem. Tři čtvrtě milionu hlasů a propálených 30 milionů stačí určitě na něco více než je senátorství za Brno.

Bude zajímavé, co si s Pavlem vyjedná za podporu. Pavlův tým může nabídnout místo v bankovní radě, až skončí Tomáš Holub, ale to asi je také trochu málo.

Při ambicióznosti rodiny Nerudů je klidně možné, že se neúspěšná kandidátka pokusí vybudovat novou politickou sílu. Zde se nabízí paralela s Radoslavem Procházkou na Slovensku (konečně nějaká paralela se slovenskými prezidentskými volbami, která je alespoň trochu relevantní). Ten skončil senzačně v roce 2014 na třetím místě v prezidentské volbě, následně založil stranu Sieť, která se v roce 2016 dostala do vládní koalice (byť se vzápětí rozpadla).

Nerudová zároveň může využít toho, že Piráti jsou nyní ve vládě zcela neviditelní, takže ji v budování strany pro mladé nikdo nebude konkurovat.

#ToPodstatné: Pustí se Nerudová do vlastní politické značky?

Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.

4,45 procenta ostudy pro Okamuru

Těsně před prvním kolem zachvátil novináře strach z Jaroslava Bašty. Ale to si jen v Praze všimli billboardů, které za 10 milionů nechal Okamura už v prosinci rozvěsit v pohraničí. Na nich Bašta sliboval odvolání vlády. Nakonec se ale Bašta sám dost potupně odvolal z prezidentského boje už v prvním kole.

Pro Okamuru je to tragédie, a to nejen finanční. Mohl kandidovat sám s podobným cílem jako Babiš: uchovat si svůj elektorát ve volbě, kde nemůže zvítězit. Místo toho si myslel výše a hledal (opět jako Babiš) konsenzuálnějšího kandidáta, který by oslovil i další voliče. Zatímco Babiš si ale přiznal, že nikoho takového nenašel a pustil se do volby sám, Okamura propadl nereálným snům.

Jaroslav Bašta v jeho vizi měl přetáhnout voliče sociální demokracie, komunistů a i pár příznivců ANO. Jenže nakonec Bašta, kterému už od 90. let není rozumět, nezvládl pro Okamuru ohlídat ani voliče SPD.

To je velká facka pro jinak velmi úspěšného politického byznysmena se strachem Okamuru.

_#ToPodstatné: Spadnou nyní preference SPD?
_Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.

Pět milionů Středuly

V kampani létají stovky milionů a rozhodně tečou přes jiné účty než odstoupivšího kandidáta Josefa Středuly. Nicméně přesto zrovna u něj vidíme ty nejzajímavější dary, které ukazují, jak moc nedořešené jsou finance okolo prezidentské volby.

Bez milionů od velkých sponzorů se nedá smysluplně kandidovat. Je zajímavé, že finanční zdraví politických stran a jejich příjmy od státu a sponzorů se tu probírají desítky let, ale pravidla pro prezidentské peníze se tu neprobírají skoro vůbec. A to ani i když Zemanovo okolí se ponořilo do té nejhlubší korupce a názorně ukázalo, jak se za protiplatby kupují milosti, podnikatelské cesty, hradní zakázky a metály.

Středula měl na svém kontě miliony od spolku Společně pro lidi, jehož sponzory neznáme. To není nic jiného než styl Přátel Miloše Zemana v minulých volbách. Zároveň tu máme pětimiliónový dar Richarda Benýška, který se pozoruhodně rychle ze Středulova účtu zase vypařil.

Že by člen ODS a někdejší zlý muž Kellnerovy PPF najednou začal vzývat hodnoty odboráře Josefa Středuly, to je vskutku zábavná představa. Mnohem důležitější ale je, co do dalších prezidentských voleb udělat s bílými koňmi, kteří se najednou vytasí s miliony sponzoringu, o kterém nikdo neví, odkud je.

#ToPodstatné: Komu vlastně Středula prospěl svým odstoupením?

Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.

Chybějících 20 milionů

Zatímco pět milionů pro Středulu je jen drobnost, naprosto zásadní jsou rozpočty na druhé kolo. Na první kolo mohou kandidáti vynaložit 40 milionů, na druhé 10. To jsou mimořádně hloupě nastavené limity a Zemanův tým nám už názorně ukázal, jak je lze i obcházet. Nicméně formálně je nutné je naplnit.

Finanční strategie obou postupujících byly už dlouho jasné. Pavel utratil skoro oněch 40 milionů před prvním kolem, jen aby s Babišem postoupil on, a ne Nerudová. Naopak Babiš utratil minimum (asi 20 milionů), postupu věřil a vše chce vrhnout do kobercového náletu v druhém kole.

To už konec konců začalo. Babiš umně využil povolební projev k zahájení útoku na Pavla a ihned vyvěsil i nové „baštovské“ billboardy, že zastaví vládu i válku. Pavlův tým toto pozoruhodně podcenil, byť jistě ještě není nic ztraceno.

Problém jsou však především ony výdaje. Pavel potřebuje, aby splnil limity, kde mu na Babiše chybí už asi 20 milionů. Potřebuje navíc i plochy ostatních kandidátů. V žádném případě by tak podpora od nepostupujících neměla být jen jedno vyjádření během volebního večera, ale koordinovaná dvoutýdenní akce, kterou protečou zbylé sponzorské peníze Nerudové i senátorů. Což zdaleka ještě není finalizované a času je velmi málo.

#ToPodstatné: Podaři se Pavlovi shromáždit dost zdrojů na druhé kolo voleb?

Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.

Babišova cesta na Hrad za dvě stovky

Šlo by uvádět ještě spoustu dalších zajímavých čísel z volby, ale už je to dlouhé, tak perličku na závěr. Ač Babiš asi prezidentskou volbu prohraje, stejně se nakonec bude po Hradě procházet jako pán.

Zemanův tým ještě narychlo uzavírá veškeré své kamarádšofty, než přijde nový prezident. Takže Babišova Mafra opět získala pozoruhodnou smlouvu o spolupráci, kdy Hrad v médiích Mafry inzeruje, ale platí za to zlevněnými vstupenkami.

Takže pokud Babiš druhé kolo volby nezvládne a na Hradě už nebude mít svého podporovatele Miloše Zemana, může alespoň zajít s 50procentní slevou za dvě stovky na vybraný prohlídkový okruh. Tak alespoň něco.

#ToPodstatné: Jak by měl nový prezident zvýšit transparentnost hradních zakázek?

Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.

Co číst (a poslouchat) k volbám

Zde jedna z prvních predikcí pro druhé kolo. Osobně si myslím, že to bude mnohem těsnější… (graf: STEM a STEM/MARK pro PrimaCNN)