Newsletter DK
zpět na archiv

Vrtěti ČEZem. Pravice s.r.o. Podnikatelská revoluce: Jedno hlášení státu místo 25 různých. Tomáš Prouza: Zabraňme totálnímu rozpadu legislativní kultury. Novinka: Stát jde na nákupy IPO startupů.

Studenti žurnalistiky z mých kurzů na Fakultě sociálních věd si jako hosta přáli Čestmíra Strakatého a také ho dostali. Na dotazy, jak založit úspěšný podcast, velmi úspěšný podcaster odpovídal, že to už moc nedoporučuje, pokud by to byl jen další rozhovorový všeobecný formát. Tam je prý nyní přeplněno. Ale doporučuje nabídnout něco „nicheového“, na míru omezenému publiku, to prý dle něj může velmi hezky uspět. Souhlasím a podepisuju to tímto newsletteremaudioletterem.  


Vrtěti ČEZem

Andrej Babiš už není od roku 2021 premiérem a tak jsme úplně zapomněli, jaké to je mu vysvětlovat elementární informace k věci, ve které už se bez ohledu na realitu rozhodl. Ale dle volebních preferencí to vypadá, že si to brzo zase užijeme. Tak se na to pojďme už připravit.

Ve volebních novinách ANO Babiš vyhlásil, že chce znárodnit ČEZ:

„Vykoupíme akcie ČEZ a uděláme to za peníze ČEZ, takže občany to nebude stát vůbec nic a my díky tomu budeme moci zlevnit energie.“

To máme jednu realizovatelnou věc, ovšem doplněnou třemi nepravdami.

Postupně: ČEZ samozřejmě vykoupit jde. Ale potřebujete na to 200+ miliard. Rozhodně takové peníze nenajdete v nerozděleném zisku ČEZ. Takže to musí zaplatit státní rozpočet, takto třeba ve Francii Emmanuel Macron ovládl v energetické krizi EdF. Vláda Petra Fialy ukázala, že žádná obezlička nemůže fungovat, když se roky snažila přes speciální zákon vytlačit bez náhrady minoritáře a rozdělit společnost. Nechme vedle, že to nemá vůbec nic společného s pravicovostí, hlavní je, že to v právním státu prostě nejde.

Neplatí tak, že to nebude občany nic stát. Zaplatí to jako plátci daní za 30procentní podíl minoritářů. A je třeba také započíst výpadek příjmů z dividend a daní, které opět bude muset doplnit daňový poplatník. Na vysokých příjmech z ČEZ postavil mimořádně riskantně své poslední rozpočty Zbyněk Stanjura. ČEZ sanuje státní útraty každý rok zhruba 20miliardovou dividendou a asi 30miliardovou speciální daní z mimořádných zisků, jejíž zdůvodnění je již zcela nepřijatelné. Pokud by ČEZ ovládl Babiš a donutil tuto akci zaplatit z vnitřních zdrojů, žádná dividenda v další dekádě nebude. Stát tak bude mít najednou velkou díru v rozpočtu.

A poslední nepravda je o okamžitém zlevnění energií. To prostě nejde. ČEZ je vázán cenotvorbou z lipské burzy a prostřednictvím dalších tržních mechanismů v EU. Pokud chce na tom Babiš něco změnit, ať podpoří reformu cenotvorby elektřiny navrženou v Draghiho zprávě pro EU. A pokud do toho chce jít naostro s SPD, že prostě rozhodne o cenících temelínské a dukovanské elektřiny, tak to uvidíme něco jako remake recipročních cel Donalda Trumpa. Obratem naši partneři totiž také rozhodnou o speciálním českém ceníku na dovoz plynu, ropy a všeho dalšího z energií, co dovážíme, a přirazí si odpovídající částku.

Nejsmutnější na tom všem je, že máme za sebou již dvě vlády, které nejsou schopny přijít s racionální reformou ČEZ. Ta není nijak těžká:

1.       Minoritáře v ČEZ určitě zachovejme kvůli ekonomické funkčnosti firmy, ale i obraně proti kolonizaci firmy politiky a také kvůli podpoře tuzemského kapitálového trhu. V dlouhodobém výhledu může ČEZ mírně vykupovat minoritáře, ale to je tak vše.

2.       Budování jádra je natolik nerentabilní, že by mělo být vyděleno do státní společnosti, kterou jen ČEZ dle smlouvy se státem spravuje.

3.       Útlum uhlí je nezvratný proces. Stát by měl ale mít od ČEZ nasmlouvány zakonzervované uhelky a připravené plynové elektrárny, které se spouští v čase krize. (Je možno řešit státním rozpočtem či speciálním poplatkem na složenkách jako to už máme u obnovitelných zdrojů.)

Jistě toho ještě mnoho chybí, ale tohle jsou základní body relativně efektivně fungujícího státního energetického monopolu, který tak bude mít na nezbytné investice do distribuce i do nových jaderných i obnovitelných zdrojů a politici ho nebudou moci snadno dovést do naprosté neefektivity. Bohužel toto řešení nikdo nyní nenabízí, místo toho si jen můžeme vybírat mezi Babišovým znárodňováním či Fialovou windfall tax.

#ToPodstatne: Jak se změní ČEZ za druhého mandátu Andreje Babiše?

Pojďte na Forendors a buďme v kontaktu na FacebookuLinkedInuXInstagramu či Bluesky!