Newsletter DK
zpět na archiv

Od časů Lájose Bácse jsme se moc neposunuli, unijní skanzen platového populismu politiků, Charta i Sparta

17. 1. 2022

Kauza financování Starostů a nezávislých ukazuje, že přes všechny transparentní účty, nové dohlížecí úřady a limity na kampaně jsme se ve financování politických stran zas tak moc od 90. let neposunuli.

O financování STAN je v newsletteru pravidelně řeč, protože v posledních letech jako stoupající politická síla logicky nabaluje mnoho zájemců o sponzoring. Už před dvěma lety jsem zde popisoval, jak vlivný starosta Věslav Michalik zároveň sponzoruje hnutí přes anonymizované soláry. Po volbách jsem upozornil, jak byznysové skupiny rozepisují hnutí dary na menší. Nyní se z toho stala docela velká kauza, byť jde často o staré známé věci.

Je důležité proto dodat, že úplně stejně by šlo zpochybnit dary i ostatních stran. Jako příklad uveďme třeba firmu Hrotano Czech, která končí na Kypru a sponzorovala vedle STAN i ODS či TOP 09. Ve skutečnosti je to vehikl developera Luďka Sekyry, který moc rád v novinách hloubá o Kantovi, ale už méně o tom, koho skrytě sponzoruje.

Ve výčtu samozřejmě nemůže chybět ani ANO. Přílišné zaměření na incestní sponzoring Agrofertu udrželo ve stínu mnohé další politické dary. Hezký je například sponzoring od firmy s poetickým názvem Farma Pohoda, což je mocná firma exekutorů Podkonického a Miky. Když před lety posílali statisíce hnutí ANO, tak raději byli ještě anonymní přes kyperskou schránku.

Ne, mnoho jsme se od časů Lájose Bácse a Radžíva Sinhy neposunuli. Problém je nejspíše v celé koncepci dozoru politických financí. Cílem aktuálního zákonodárství je maximální dohled, který vždy půjde nějak obejít (stačí se jen podívat na absurdní kouzla s aktuálním účetnictvím po sněmovních volbách, kdy mnohé strany jako by zázrakem přesně zůstaly pod limity na kampaň). Cílem by měla být spíše maximální transparentnost: ať jsou firemní sponzoři klidně ze zahraničí, ale musí je strany zveřejňovat i s koncovými vlastníky. To by konečně jasně ukázalo, kdo chce být veřejně spjat se svým darem.

A obvyklé dvě prosby:

Pod každým textem je hashtag #ToPodstatné a otázka k textu, se kterou si už sám neporadím. Budu rád, když mi na info@davidklimes.cz zkusíte poradit vy.

Zárověň můžete podpořit newsletter jednorázovou nebo ještě lépe trvalou platbou.

A teď už k aktuálnímu newsletteru.

Česko a Litva: poslední skanzeny populismu s platy politiků

Na předvolební populismus s platy ústavních činitelů plynule navázal ten povolební. Nejprve téma zmrazování platů vytáhl Andrej Babiš před volbami, opozice to správně tepala jako předvolební tah. Nakonec se ale lekla a byla pro.

Teď povolební dění. Nejprve původní návrh zarazili senátoři z těch stran, které ve sněmovně byly pro, protože už bylo po volbách a nehrozila ztráta podpory. Když už se tedy zdálo, že populismus skončil, chopila se však tématu nová vláda. Vzhledem k tomu, že už předtím byly platy zmrazené, soudci či státní zástupci logicky varují, že budou rozhodnutí žalovat. Ministr pro legislativu Michal Šalamoun bez vytáček říká, že celý návrh je protiústavní.

Ale musí to být, nová vláda, která ordinuje restrikce, chce ukázat, jak si chtěla snížit platy, jen to bohužel nakonec nevyšlo.

V pravý čas tak přichází nová studie Parlamentního institutu „Způsob stanovení platů členů parlamentu ve vybraných zemích EU“ ukazuje, že v Evropě už nikdo nechce podstupovat tyto nedůstojné a často protiústavní populistické tanečky, jen aby stranám neklesla popularita.

Vedle Česka tuto kalvárii v EU podstupuje již jen Litva:

Ze srovnání vyplývá, že pouze v Litvě existuje model, podle kterého rozhoduje o zvýšení platů každoročně sám parlament. Nejedná se ovšem o platy pouze pro poslance parlamentu, ale pro všechny ústavní činitele, včetně soudců a stáních zástupců. Parlament je navíc omezen návrhem, který mu předkládá vláda.

Nejlogičtější je navázání platů na vývoj ve veřejném sektoru jako celku. Do této skupiny můžeme zařadit Bulharsko, Estonsko, Francii nebo Polsko.

Parlament v mnoha zemích také jen potvrzuje rozhodnutí nezávislého orgánu:

V případě Německa jsou platy poslanců navázány na platy soudců. V Německu také platí, že nově zvolený Bundestag musí potvrdit svým usnesením schéma na úpravu platů, pokud tak neučiní, zůstanou platy v daném volebním období beze změny. V případě Rakouska je zákonem stanovený plat poslance, od něhož se odvíjí platy dalších ústavních činitelů. Ke změnám dochází na základě rozhodnutí předsedy účetního dvora, který se řídí povinným schématem. Ve Finsku, Spojeném království a ve Švédsku rozhoduje o platech poslanců nezávislý orgán.

Ale nic z toho v Česku nechceme. U nás je již zavedená tradice, že vláda populisticky navrhuje věčné zmrazení svých platů, za což ji opozice správně kritizuje, aby sama po převzetí vlády okamžitě navrhla zmrazení platů...

#ToPodstatné: Jak by mělo vypadat apolitické stanovení platů ústavních činitelů?

Spolu pro Prahu

Jako každý rok, i tento musíme mít nějaké volby. Letos to budou volby do obecních zastupitelstev. A přípravy už začaly. Vznikají nové strany jako například naposled Hodoňáci, kteří se pokusí o úspěch v jihomoravském Hodoníně.

Zdaleka nejzajímavější ale bude, co vydrží v obecních volbách z koalic pro sněmovní volby, a to především ve velkých městech. O spolupráci Pirátů a Starostů už nemůže být ani řeči. Zato Spolu by se mohlo na mnoha místech udržet.

Už jsem v minulých newsletter informoval, že hned po sněmovních volbách si TOP 09 zaregistrovala značku „Spolu pro Prahu“. Jiří Pospíšil z TOP 09 a Alexandra Udženija z ODS pod vedením Marka Bendy už vyjednávají kandidátku pro „velkou“ Prahu.

Zajímavé bude, zda se Spolu promítne i do „malých“ Prah. Někde ano, někde ne. Před pár dny byla například podaná registrace značky „Spolu pro Prahu 6“.

Pokud se trojspolek úspěšně etabluje i na komunální úrovni, bude to výrazná pobídka pro dlouhodobou spolupráci či dokonce splynutí těchto stran.


#ToPodstatné: Měly by se ODS, KDU-ČSL a TOP 09 ještě více integrovat?

Státní procento HDP na výzkum v nedohlednu

Na vládu jde zpráva o stavu výzkumu, vývoje, vědy a inovací za minulý rok. Tradičně nepříliš sledovaný dokument, přitom rozhoduje o budoucím úspěchu Česka.

Celkové výdaje na VaV v ČR dosáhly v roce 2020 113,4 mld. Kč, tj. 1,99 % HDP a jejich dlouhodobý růst byl způsoben zejména trvalým růstem výdajů z podnikatelských zdrojů. Stát zaostává a vzhledem k tomu, že se ve výzkumu dá dobře škrtat, tak nepochybně bude zaostávat ještě více.

Smutné je, že vyšší podnikatelské investice jdou prakticky jen od firem se zahraniční kontrolou:

Výdaje na VaV z podnikatelských zdrojů činily 66,1 mld. Kč (tj. meziroční nárůst o 2 %), což představuje 1,16 % podílu HDP. Nejvíce prostředků na VaV se v ČR dlouhodobě vynakládá v podnikatelském sektoru, a to především v automobilovém průmyslu a v oblasti ICT. Částku vyšší než 0,5 mld. Kč vynaložilo v roce 2020 na VaV na území ČR 26 podniků, z toho 21 bylo pod zahraniční kontrolou.

A nepřekvapí, že stát stále není ani na jednom procentu HDP. A asi hned tak nebude, sliby vlády o procentech HDP mířily do obrany či školství, o výzkumu nikdo nemluví.

Z veřejných zdrojů dosáhly výdaje na VaV rekordních 45,8 mld. Kč, z toho veřejné domácí zdroje činily 38,6 mld. Kč a veřejné zahraniční byly ve výši 7,2 mld. Kč. Výdaje na VaV z veřejných zdrojů celkem představovaly v roce 2020 0,8 % HDP.

Rada pro výzkum, vývoj a inovace celkem přehledně shrnula silné a slabé stránky české vědy.

Mezi plusy patří:

Ekonomický potenciál ČR
Rostoucí soukromé a veřejné výdaje na VaVaI
Vybudovaná výzkumná infrastruktura
Silná kultura publikační činnosti
Postupně se rozvíjející internacionalizace vedoucí k excelenci některých vědeckých oborů
Kvalifikovaní lidé a tradičně silné akademické zázemí

A mezi mínusy:

Soukromé výdaje systému VaVaI spotřebovávané převážně v soukromé sféře a tedy dlouhodobě nízká míra spolupráce soukromé a veřejné sféry v systému VaVaI
Neuspokojivá účast českých výzkumných organizací a týmů v rámcovém programu Horizont 2020
Nastavení rozvíjení potřebných profesních schopností a dovedností výzkumných pracovníků a tím nedostatečné využití jejich potenciálu
Nízké zastoupení žen ve výzkumu
Nedostatečné podmínky pro efektivní fungování a rozvoj inovačních aktivit
Nedostatečné využívání možností ochrany duševního vlastnictví


#ToPodstatné: Jak docílit, aby nová vláda nezapomněla na vědu a výzkum?

Vláda se přihlásí k odkazu Charty 77

Nová vláda chce ukázat, že na rozdíl od té minulé má nějaké hodnoty. Proto se na další schůzi chce přihlásit k odkazu Charty 77.

Vláda se hlásí k tradicím dlouholetého zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva a o demokracii. Váží si všech obětí represí souvisejících s Chartou 77 i dalšími tehdejšími nezávislými iniciativami a všech, kteří se na jejich činnosti podíleli.

Je to jistě po vládě normalizačního komunisty a estébáka příjemná změna. Na druhou stranu, pokud se vláda bude chtít speciálním prohlášením hlásit ke každému nekulatému výročí českých dějin, pak ji výrazně přibude papírování.

Výhodou však je, že prohlášení ale může být asi vydáno celkem kdykoliv, protože Charta byla dedikována už k prvnímu lednu, což už je za námi.


#ToPodstatné: Má se vláda takto hlásit k různým okamžikům českých dějin? Nebyl by lepší dobrý projev či článek premiéra?

Půlmiliarda do Sparty

A nakonec sport. V newsletteru jsem informoval, že Daniel Křetínský rozjíždí filantropii přes novou Nadaci EP Corporate Group. Ta už má statut a brzo se bude mít k světu.

Největší filantropií ale pro Křetínského zůstává tradičně Sparta. Jde o částky, na které ani na stadionu West Ham United asi hned tak nezapomene. Poslední ztráta je vyčíslená na 315,3 milionu korun a Křetínský se rozhodl srovnat účty.

Základní kapitál se z 2,45 miliardy navyšuje na 2,945 miliardy. Koncem prosince valná hromada rozhodla o navýšení kapitálu o půl miliardy.

Valná hromada dále rozhoduje v důležitém zájmu společnosti, kterým je především její oddlužení a následné ekonomické oživení hospodaření společnosti a využití dalších finančních zdrojů pro investice do rozvoje podnikatelské činnosti společnosti, o vyloučení přednostního práva akcionářů na upsání nových akcií. Valná hromada rozhoduje, že nové akcie budou upsány předem určeným zájemcem, a to společností 1890s holdings a.s.

Fakticky půjde jen o vyrovnání zápůjčky v obdobné výši.

Tak zase za rok...

#ToPodstatné: Kdy to už Daniela Křetínského přestane bavit?