Konec mnoha dluhových pastí je na dosah.

Ale musí se o tom vědět.

Zatímco se politici předhánějí, aby všem voličům vtloukli do hlavy datum 8. a 9. října, o jiném důležitém říjnovém datu zcela mlčí. V naprosto nevhodný termín 29. října se v povolebním zmatku otevírá tříměsíční okno pro statisíce lidí, aby splatili své exekuce vůči státu. Jenže se o tom prakticky nikdo nedozví. Absurdně tak spousta lidí bude v říjnu volit strany, které jim budou slibovat v budoucnu pomoc s exekucemi, aniž by věděli, že dluhy mohou snadno vypořádat už teď. To se musí změnit.

Dluhové pasti jsou v Česku dlouhodobým problémem, který politici nechali vyhřeznout do obřích rozměrů a trápí už úplně všechny: dlužníky, kteří nemají šanci na splacení; zaměstnavatele, kteří raději nedají práci šikovnému člověku, jak aby se nemuseli administrativně potýkat s deseti různými exekutory; a i stát, který se vůbec nezajímá, jak vymoci částku za zhruba 50 dlužných miliard.

To se změnilo velkou novelou exekučního řádu v tomto roce, kde se podařil jeden z mála kompromisů vlády a opozice. Bohužel kvůli mediálnímu pokřiku, že ve změnách není ukotvena teritorialita (ač ji v navrhované podobě využívají jen dvě země z celé EU), zapadly ty podstatné změny, které mohou ukončit miliony bezvýsledných exekucí.

Některé změny jsou naštěstí automatické, především od Nového roku zastavení exekucí, kde byl původní dluh do 1 500 korun a tři roky ho dlužník není schopen splácet, to by mělo ukončit veškeré ty prodražené jízdy načerno, se kterými pak úspěšně kšeftoval Vratislav Mynář a další korupčníci. Stejně tak je podstatné, že umořování dluhu půjde nejprve na jistinu a až pak příslušenství, což přetne spirálu neustále navyšovaného dluhu. Důležité je i detailní nahrávání mobiliárních exekucí, což bude snad konec všech těch nevybíravých nátlaků, kdy jeden exekutor potřebuje předběhnout v domácnosti toho druhého.

Milostivé léto

Pak je zde ale bohužel velmi důležitá a záhodná změna, která se neodehraje bez aktivity dlužníka – takzvané milostivé léto. Pokud máte dluh u u státu, kraje, obce, vysoké školy, zdravotní pojišťovny, státního či polostátního podniku nebo České televize a rozhlasu, otevírá se vám tříměsíční okno, kdy můžete splatit původní dluh, navrch přidat 750 korun a budete čistí. Zhruba půl milionu lidí to může vysvobodit z bezvýchodné situace, kdy jejich původní dluh vůči zdravotní pojišťovně byl třeba deset tisíc, ale nyní je sto tisíc. Pokud zaplatíte 10750 korun, je vše zahlazeno.

Problém je, že tato změna začne platit 29. října a bez masivní státní informační kampaně se tato informace nikdy nedostane k lidem, kteří se na své nesplatitelné dluhy už často dávno vykašlali a rozhodně netuší, že během listopadu, prosince a ledna mohou vše se státem urovnat. Jakmile od Nového roku začne platit zbytek novely a dostane se jí řádné publicity, milostivé léto paradoxně vzápětí skončí.

Stát by proto měl už v říjnu rozjet masivní kampaň, využít možností krajů a šesti tisíc obcí, aby se úplně na každé obecní nástěnce objevila výzva k využití milostivého léta. Zdravotní pojišťovny, správa sociálního zabezpečení, obce, dopravní podniky či média veřejné služby by měly rozeslat tisíce dopisů svým dlužníkům, aby se pokusili srovnat své účty.

Milostivé léto samozřejmě není všespásné, politici mají před sebou spoustu dalších restů, například do července měla být už přijata novela insolvenčního zákona zavádějící unijní pravidlo tříletého oddlužení fyzických osob a stagnuje spousta dalších věcí.

Teď je ale na řadě milostivé léto, které však místo léta vypadá na dobře utajený podzim. Pokud se tato příležitost promarní, bude to jeden z nejsmutnějších příkladů rozkladu českého státu.


Nesouhlasíte s řešením?
Jak byste dluhové pasti, které už ve velkém zatěžují celou republiku, řešili vy?

Napište mi svůj názor na info@davidklimes.cz, následně ho sem vložím i pro ostatní. Všechny vaše nápady probereme i v newsletteru, tak ho nezapomeňte začít odbírat.

Komentáře

Milostivé léto je skutečně mimořádná příležitost. Místo pěti let v oddlužení s nejistým výsledkem můžete se za tři měsíce zbavit statisícových až milionových dluhů. Řada škarohlídů říká, že lidé s těmito dluhy mají být dávno v insolvenci, nebo že si tím dlužníci vyřeší jen některé dluhy. V čem je ale Milostivé léto unikátní? Ač si většina lidí s lichvou spojí spíše predátorské firmy, u řady veřejnoprávních dluhů se setkáme s excesivním příslušenstvím, vedle kterého se kdejaký lichvář jeví jako lidumil. Ať již to byl 90 procentní roční sankční úrok u dluhů za bydlení, nebo nejvyšší odměny advokátů za vymáhání bagatelních dluhů v Evropě. Výsledkem jsou statisícové až milionové dluhy, které vyrostly z tisícových až desetitisícových původních dluhů.

Když od konce října do konce ledna zaplatíte 1 700 Kč u dluhu za jízdu na černo, zmizí vám exekuce za 21 tisíc. U nájmu to je ještě zajímavější. Zaplacením devíti tisíc se naše klientka zbaví exekuce za 240 tisíc, apod.

Jde zkrátka o příležitost, která se nebude opakovat, ale aby ji dlužníci využili, musí se o ni dozvědět. Například Praha se rozhodla informovat své dlužníky o této možnosti. Začínají se pomalu přidávat další města, kraje… Pokud chceme ukončit během vánoc statisíce exekucí, můžeme pro to něco udělat téměř každý. Od sdílení informací na sociálních sítích, poslat tip blízkým, zaměstnavatelé mohou oslovit své zaměstnance s exekucí, novináři o tom mohou napsat, komunální politici rozhodnout o informování dlužníků v obci. Nejde přitom o odpuštění dluhů, ale amnestii sankcí a poplatků. Člověk v tísni teď hledá cestu, jak navíc propojit lidi ochotné pomoci dlužníkům se splacením dlužné jistiny. Zvláště u těch vyšších v řádu desítek tisíc to totiž dlužníci sami nezvládnou. Prosím pomozte. Pokud nevíte jak, obraťte se na Helplinku Člověka v tísni 770-600-800 a my vám poradíme. Má to smysl!

Daniel Hůle — expert na dluhovou problematiku