Milion nových anoistů a michlovsko-stanjurovský šach mat ekonomice
otevřít na webu
23. 1. 2023
Je velmi pravděpodobné, že Andrej Babiš prezidentské volby prohraje. Dokonce to vypadá, že zvolil kampaň, která mu to prohraje zcela určitě. Pokud ovšem není cílem úplně něco jiného: především nalákat statisíce nových hlasů, aby poprvé v životě volily kandidátku ANO a pak už u toho zůstaly.
Ve sněmovních volbách dosahuje ANO již tradičně 1,5 milionu hlasů. Nyní Babiš v prvním kole získal 1,9 milionu hlasů. Je velmi reálné, že v druhém získá alespoň 2,5 milionu hlasů.
Odkud? Hodně napověděl poslední průzkum Kantaru. 69 procent těch, co volili ve sněmovních volbách SPD, to hodí Babišovi, ač Tomio Okamura Babiše výslovně nepodpořil, protože se právě obává vysátí jednoho podnikatelského hnutí druhým. Dále je to jen indikativní kvůli malé podpoře u ministran. Nicméně alespoň orientačně: od KSČM je to ale 75 procent voličů, od ČSSD 39 a od Přísahy 14. Babiš pak také paritně boduje s Pavlem u nevoličů, a to kolem 40 procent.
Volby asi dopadnou vítězstvím Pavla, ale ten nový milion anoistů se jistě v nějakých dalších volbách ozve. Tak jen abychom pak nebyli překvapeni.
A obvyklé dvě prosby:
Pod každým textem je hashtag #ToPodstatné a otázka k textu, se kterou si už sám neporadím. Budu rád, když mi na info@davidklimes.cz zkusíte poradit vy.
Zárověň můžete podpořit newsletter jednorázovou nebo ještě lépe trvalou platbou.
A teď už k aktuálnímu newsletteru, který si můžete přihlásit k odběru do své mailové schránky.
Michlův šach mat ekonomice
Ať si také v newsletteru odpočineme na chvíli od prezidentské volby. Mezinárodní měnový fond zveřejnil pravidelné hodnocení České republiky.
Nikdy to nebývalo veselé čtení, ale nyní tedy už není vůbec.
Nejprve se zahraniční ekonomové vypořádávají s pozoruhodnou měnovou politikou guvernéra ČNB Aleše Michla. Ten odmítá zvedat úrokové sazby, ač inflace je pořád vysoká. A devastuje dobrou pověst ČNB výzvami „Začněme spořit“, když zároveň svou politikou přispívá k největšímu znehodnocení úspor od vzniku republiky. To je už opravdu absurdní.
Ekonomové MMF po této divoké a kontraproduktivní měnové politice připomínají alespoň základní poučky z makroekonomických učebnic.
Zaměstnanci MMF doporučují další zpřísnění měnové politiky v krátkodobém horizontu s cílem zajistit splnění inflačního cíle ve střednědobém horizontu a zároveň snížit riziko inflace, aby se inflační očekávání přestala být hrozbou. Zaměstnanci doporučují, aby ČNB přikládala větší váhu na minimalizaci tohoto rizika. I když je třeba opatrně našlapovat mezi vysokou inflací a oslabením ekonomické aktivity, prioritou by mělo být rozhodné potlačení inflace.
Klíčový význam má udržení inflačních očekávání, neboť vyšší inflační očekávání by nakonec k obnovení cenové stability vyžadovalo podstatně silnější zpřísnění, a tudíž by znamenalo nákladnější ekonomické zásahy. Zvýšením sazby nad její současnou úroveň by ČNB mohla snížit v současnosti zvýšenou inflaci a omezit tak průsak současné silné domácí inflace - a zahraničních nákladových tlaků do cen a mezd - a inflačních očekávání. Tím by ČNB posílila svůj pevný závazek plnit cíl cenové stability.
Že odmítání práce s úrokovou sazbou nelze nahradit manipulací s korunou, to navíc ukazuje současný vývoj. Koruna se chová zcela nepředvídatelně, intervence na delší dobu korunu posílily, ač fundament několika deficitů najednou ukazuje na úplně opačný vývoj. Současná stabilita tak snadno může být klid před bouří, protože ČNB oslabila tržní stanovení správné síly koruny, jen aby se vyhnula politicky nepříjemnému zvyšování sazeb.
Samozřejmě je možné situaci vysedět, ale MMF správně připomíná, že cena může být dlouhodobě vysokoinflační ekonomika a zbytečně nákladná opatření na návrat do normálu.
#ToPodstatné: Jak dál pohnout úrokovými sazbami?
Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.
Stanjurův šach mat ekonomice
MMF se nemaže ani s fiskální politikou, která za Babiše i za Fialy vrší neudržitelné 300miliardové schodky každý rok.
U protikrizových opatření MMF upozorňuje, že nejsou cílená – tedy taková, jaká Fialova vláda slibovala –, ale jsou zase jen plošná. MMF ještě dodává důležitou poznámku, že v systému cenových stropů se nám úplně ztratil trh, který jediný může vnášet smysluplnou cenovou informaci.
Podpora domácností a podniků v době krize životních nákladů je oprávněná, ale opatření, která jsou cílená, dočasná a zachovávají cenové signály, jsou vhodnější. Dobře cílené, dočasné opatření na straně výdajů využívající stávající sociální záchranných sítí, jako jsou jednorázové peněžní převody na nejzranitelnějším domácnostem, jsou vhodnější než snížení daní na energie nebo opatření, která
potlačují cenové signály. Umožnění průchodu cen na spotřebitele motivuje k úspornému chování a investicím do energetické účinnosti. Úplné promítnutí v případě mimořádně vysokého nárůstu cen by vytvořilo nepřijatelné potíže a nežádoucí makroekonomické poruchy. Úlevy by však měly být omezené, dočasné a navržené tak, aby podporovaly úspory energie.
MMF ale nezůstává jen u kritiky plošných opatření, které nemotivují k úsporám. Je toho spoustu.
Ze všech návrhů vybírám v Česku oblíbenou diskuzi o majetkových daních, které jsou brány téměř jako hrdelní zločin. Výsledkem tak ale je, že máme úplně nejnižší výběr v OECD a musíme o to více navyšovat jiné daně, případně se bezhlavě zadlužovat. (viz obrázek)
Fiskální příjmy ze zdanění nemovitostí patří k nejnižším v zemích Evropy a měly by se zvýšit. Daně z nemovitostí by měly být založeny na tržním ocenění namísto minimálních hodnot plochy, jak je tomu v současnosti. Úroky z hypoték by měly být zrušen, stejně jako v jiných vyspělých ekonomikách, protože to motivuje k většímu nákupu bydlení a vyššímu zadlužení, což tlačí ceny nahoru. Provedení těchto daňových změn by zároveň přispělo k posílení fiskálních rezerv.
#ToPodstatné: Jaké daně se nakonec zvýší?
Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.
Bez parlamentu vojsko skoro nikam nesmí
Kampaň Andreje Babiše, že Petr Pavel se snaží zatáhnout Česko do války, je tak pitomá, že nestojí ani za zmínku. Ale možná právě ta dala vzniknout zajímavé studii Parlamentního institutu „Procedura souhlasu s vysíláním ozbrojených sil – komparace. Zapojení parlamentu a vládní výjimky z parlamentního souhlasu“.
Prezidenta, který o své vůli sám posílá vojsko bojovat na Ukrajinu, tam opravdu nikde nenajdeme. Ale ani tam nenajdeme vládu, která by mohla libovolně vojskem nakládat.
Ozbrojené složky jsou sice tradičně nástrojem exekutivní moci, ale zapojení parlamentu (tzv. parlamentní souhlas) je ovšem klíčové – vláda, až na výjimky, může vyslat ozbrojené síly mimo území státu jen se souhlasem parlamentu. Jednotlivé státy si vytvořily vlastní postupy a procedury, jak je nasazení ozbrojených sil mimo válečný stav regulováno.
Zajímavé, že je to u nás dokonce přísnější než u sousedů:
Na příkladu členských států EU a Spojeného království práce poskytuje typově výjimky z parlamentního souhlasu, kdy vláda může ozbrojené síly vyslat. Jedná se o různou povahu vyslání (různé typy misí, cvičení i přelety), i různý časový rámec misí (byť časové omezení vyskytující se v Ústavě ČR umožňující vládě vyslat ozbrojené síly bez souhlasu nejvýše na 60 dní je unikátní; v ostatních státech až na Slovensko a Francii není časová dimenze jakkoli obsažena).
Takže nejen že Babiš vysloveně lže o úloze prezidenta při vysílání vojska mimo území státu. Ale dokonce je to tak, že v Česku máme jedno z nejpřísnějších parlamentních omezení pro exekutivu.
#ToPodstatné: Není to vlastně až moc přísné?
Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.
Loučení v Lánech na dřevo
Miloš Zeman se pomalu loučí s Hradem. Rozdává zpolitizované milosti, snaží se zajistit dobrá místa svým spolupracovníkům a samozřejmě také svým blížencům zajistit rito, i když už on sám na Hradě nebude.
V lednu například Lesní správa Lány uzavřela smlouvu s firmou OZ stavby, že ještě po celý rok 2023 mohou odebírat dřevo z obory za sjednanou cenu. Za firmou stojí podnikatel Otto Zach, který figuruje v kauze s manipulacemi zakázek středočeské správy silnic.
Firmu OZ stavby si před lety oblíbil šéf Lán Miloš Balák, který byl mezitím odsouzen za korupci a vzápětí Zemanem omilostněn.
Velmi to vypadá, že sice v březnu nastoupí nový prezident, ale bude mít Hrad i Lány zazávazkované na dlouhou dobu dopředu. Hradní kamarila nic nenechává náhodě.
#ToPodstatné: Co by nový prezident měl na Hradě hned změnit?
Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.
Havel se snaží nastoupit po Vrabelovi
Jak hvězda organizátora protivládních demonstrací Ladislava Vrabela vystřelila, tak zase pohasla. Dokonce ho nyní zadržela policie.
Na jeho místo se snaží nastoupit Jiří Havel, který se s Vrabelem nepohodl. Nyní si v rejstříku zaregistroval nový spolek Rada obnovy.
Účel spolku, kde Havel vystupuje s lidmi jako Vladimír Štěpán či Ivan Noveský, nenechá nikoho na pochybách o protestní podstatě:
Účelem spolku je rozvíjení aktivit zejména v oblasti: zachování nezávislosti a svrchovanosti České republiky a zajištění neutrality bez cizích vojsk a základen; vyvedení ČR z energetické krize a zajištění energetické bezpečnosti ČR; vyvedení ČR z průmyslové a ekonomické krize; obnovení potravinové soběstačnosti a obnova zemědělství v ČR; zajištění obrany a ochrany ČR s podporou domácího obranného průmyslu; obnova českého školství bez ideologií; zefektivnění činnosti české státní správy; udržení sociálního smíru a zajištění bezpečnosti vlastnictví bydlení ; rozvíjení celospolečenského dialogu o principech vzájemného soužití všech skupin obyvatel ČR; ochrany ústavně garantované svobody slova proti cenzuře a politické korektnosti; osvěty v oblasti obnovy demokratických principů pro správu věcí veřejných a pro udrženi principů právního státu; obnovy českých veřejnoprávních médií; poskytování odborných informací a odborných názorů politickým stranám, hnutím a občanským uskupením.
#ToPodstatné: Může někdo z této scény zopakovat úspěch Vrabela z podzimu?
Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.
Komentář: Jsou ještě důležité škraloupy z normalizace? Sedmdesát procent voličů si myslí opak
Masivní podpora dvou exkomunistů v prvním kole prezidentské volby definitivně rozřešila otázku, zda je pro českou společnost kolaborace s někdejším režimem nezměnitelnou charakterovou vadou, či napravitelnou chybou.
Komentář: Babiš otevřel stoku. Teflonového Pavla ale zatím nezviklal, dál sází na "řád a klid"
Předseda ANO maximalizoval svoji podporu už v prvním kole. A protože nyní nemá moc kde brát, snaží se alespoň za každou cenu znechutit podporovatele protivníka. Ten řeší mnohem větší rébus.
Co číst (a poslouchat)
- O konspiracích v Evropě
- Pro mě velmi zajímavá debata o prezidentských volbách s Alžbětou Královou a Přemyslem Čechem
- Open-source intelligence is piercing the fog of war in Ukraine
- Could Europe end up with a worse inflation problem than America?
Skončilo "zimní léto", bylo opravdu extrémní... (graf: Economist)
Na Aktuálně.cz či v Českém rozhlasu Plus komentuji ekonomické a politické dění. Na Fakultě sociálních věd UK vyučuji komunikaci.
V roce 2018 jsem obdržel novinářskou Cenu Karla Havlíčka Borovského.
Vydáváním tohoto newsletteru se snažím podporovat otevřené informování v souvislostech o českém byznysu a politice.
Děkuju za vaši pozornost, moc si jí cením.
David Klimeš
Pokud už newsletter nechcete dostávat, můžete se kdykoliv odhlásit.
O rozesílku se stará ecomail.cz, děkujeme.