Newsletter DK
zpět na archiv

Sto dnů hájení nebude, očkokampaň za 14 milionů a předsednictví EU bude ze skla

8. 11. 2021

Petr Fiala získá premiérský post, prohlásil prezident. Je dobře, že si Miloš Zeman a Andrej Babiš odpustili to, co slibovali před volbami, tedy že se dál budou držet vzájemně u moci, ať už voliči rozhodnou jakkoliv. Není jisté, zda prezident nebude mít námitky proti jménům ministrů, jak je u něj obvyklé, ale věřme, že do Vánoc tu máme novou vládu s důvěrou.

Radost z hladkého sestavení nebabišovské vlády by se ale neměla proměnit v novinářské mlčení po cílech nového kabinetu. Ocitl jsme se v televizní debatě, kde poslanec ODS Marek Benda na otázky moderátora, jak chce nastupující vláda řešit mnohé akutní krize, odpověděl: „Platí pravidlo, že nová vláda má sto dní hájení, že nechávají novináři vládu chvíli na pokoji. Jsme v situaci, kdy ta vláda ani není, a vy nás zkoušíte z toho, co budeme dělat za čtrnáct dní.“ Jakmile jsem k tomu dodal, že nová vláda rozhodně žádných sto dnů hájení mít nebude, strhl se povyk. K anonymním trollům některých stran se na sítích kupodivu přidali i někteří novináři, že prý jde o buzeraci vlády, která ještě ani nevznikla.

Absurdní přístup. Kabinet se ujme vlády uprostřed tří krizí: covidové, energetické a rozpočtové. Je tedy zcela správné se už nyní ptát nastupující garnitury, jak změní covidové opatření, jak podpoří domácnosti v energetické chudobě a jaké pozměňující návrhy načte do rozpočtu na příští rok.

Pokud aktivistické nadšení z konce Babišovy vlády vyústí v nekritizování vlády nové, pak je to špatné nejen pro politickou debatu, ale i celou pro zemi, protože nová vláda jde do tolika krizí, že od prvního vstupu na ministerstva musí přesně vědět, co změnit.

A obvyklé dvě prosby:

Pod každým textem je hashtag #ToPodstatné a otázka k textu, se kterou si už sám neporadím. Budu rád, když mi na info@davidklimes.cz zkusíte poradit vy.

Zárověň můžete podpořit newsletter jednorázovou nebo ještě lépe trvalou platbou.

A teď už k aktuálnímu newsletteru.

„Brutální“ očkokampaň za 14 milionů

Premiér Andrej Babiš řekl, že ministerstvo zdravotnictví chystá na listopad a prosinec „brutální“ očkovací kampaň. To tedy chystá, protože mám dokumentaci chystané zakázky k dispozici.

Vláda si myslí, že zasáhne televizní a rozhlasovou reklamou kompletně Česko za 14 milionů, to samo o sobě je úsměvné. Ještě zajímavější jsou ale ale dodavatelé (samozřejmě půjde o zadání zakázky výjimkou): Vůbec není zahrnut print a digitál, což je nepochopitelné. Rozhlas zastupuje pouze jeden dodavatel a to Media Bohemia, která vysílá Hitrádia či Blaník. Ještě zajímavější jsou ale televize. Mezi dodavateli nejsou jen největší hráči FTV Prima a TV Nova, ale naprosto nepochopitelně i náhodně vybraní trpaslíci Praha TV, Polar televize Ostrava a Zak TV.

Aby toho nebylo málo, ministerstvo zdravotnictví chce kromě propagace očkování do spotů zařadit i podporu prevence.

Spolu s kampaní na podporu očkování je třeba znovu připomenout lidem význam preventivních prohlídek, protože v současné době díky zanedbané prevenci přichází do nemocnic řada lidí s pokročilým onemocnění, které si vyžádá náročnější/dražší léčbu.

Výsledek tedy bude asi tradiční: V zakázce bez soutěže peníze budou stačit v každém náhodně zvoleném médiu na minimum opakování spotu. Ten ještě bude zcela nejasný, protože začne o nebezpečí covidu a skončí u připomínání preventivních prohlídek. A protože to neuspěje, v lednu bude zase vypsaná další podobně mylná zakázka...

#ToPodstatné: Jak byste vy propagovali co nejefektivněji očkování v mediálním prostoru?

České předsednictví EU bude ze skla

Narychlo se dodělává předsednictví v Radě EU, které začne už za půl roku. Již nyní je pozdě. V Česku panuje obvyklá mýlka, že je to příležitost prosadit něco „svého“, ale to je hloupost. Uspět může jen ten, kdo dokáže s minimem vlastního nacionalismu posunout rozjeté celoevropské debaty. Proto už nyní bychom měli být schopni říct Francouzům, kteří nás předcházejí, na co se zaměříme. To ovšem nelze, protože teprve najímáme lidi (30 na Úřad práce, dalších 11 na Stálé zastoupení v Bruselu).

Máme sice už schválené „Sektorové agendy Předsednictví ČR v Radě EU 2022“, které mám k dispozici, ale to je tak obecný dokument, že ho zde ani nebudu zveřejňovat.

Tak zde zveřejním alespoň detail. Máme už schválené propagační předměty. Žádné hlouposti jako minule kostky cukru, abychom to „Evropě osladili“. Ale zase to bude dost nuda. V příštím roce vsadíme na sklo, jak vyplývá z dokumentu, který mám k dispozici.

Vedoucí delegací neformálních Rad obdrží sadu, která obsahuje protokolární dar - set dvou sklenic, zástupci Evropského parlamentu a Evropské komise obdrží set dvou sklenic a karafy z rodinné sklárny Rückl, která je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu té nejvyšší kvality od roku 1846. Speciálně pro CZ PRES 2022 navrhl designér Rony Plesl, mj. v reminiscenci na jeho angažmá v přípravě darů za CZ PRES 2009, originální kolekci s názvem EUROPE. Tato kolekce karaf a sklenic je zdobená dvanácti ručně broušenými volně propojenými hvězdami symbolizujícími sounáležitost jednotlivých evropských států. Dále sady zahrnují ministerský odznak (pin), komplimentku, poznámkový blok, propisku, ponožky a papírové desky.

Setů od Rückla se nakoupí šest stovek. V desítkách tisíc to pak budou tužky, tašky, deštníky, ponožky. Příliš invence v návrhu není, ale pro Babiše je důležité, že je to hlavně levné, jak opakovaně požadoval.

Celkové předpokládané náklady na propagační předměty a protokolární dary činí odhadem 12 mil. Kč, což je méně než polovina nákladů vynaložených při prvním předsednictví v  roce 2009, kdy činily celkové náklady 26,1 mil. Kč.

Jak ale předsednictví nakonec dopadne, to nyní nikdo neví. Nový premiér Petr Fiala už se například nechal slyšet, že chce mít část akcí v moravské metropoli, což půjde těžko, když vše se už nyní chystá na Prahu, což zase vyplývá z dalších vládních zakázek, které mám k dispozici.

Snahou zadavatele bylo pro neformální Rady nalézt státem vlastněné prostory, které by odpovídaly bezpečnostním požadavkům Policie ČR, z kapacitních důvodů však bylo shledáno, že žádnými takovými stát nedisponuje. V dalším kroku byla posouzena bezpečnostní kritéria, přičemž za nejvhodnější objekt bylo vybráno Kongresové centrum Praha.

Předcházející Francouzi a následující Švédové se s naším předsednictvím jistě ještě užijí spoustu legrace. Ale zase budou mít pěknou skleničku...

#ToPodstatné: Co za unijní agendy by Česko mohlo během svého předsednictví výrazně posunout či dotáhnout?

Energetická absurdita pokračuje

Padlí klienti Bohemia Energy již platí nové horentní zálohy u dodavatelů poslední instance a odpuštění DPH jim věru mnoho nepomůže. Opoziční politikové navrhovali – celkem logicky – aktivizovat sociální dávku příspěvek na bydlení.

Od poloviny října ale argumentuji, že je to špatná cesta, protože bohatí politici zjevně vůbec onu dávku neznají.

Je to chudinská dávka, která má tu nevýhodu, že je stropovaná normativy. Jak to funguje, názorně nyní ukázalo ministerstvo práce při stanovení nových normativů. Vždy se podíváte na ceny ve čtvrtém čtvrtletí a meziročně porovnáte. Vzhledem k tomu, že to bylo ještě před pádem BE, tak v odůvodnění, které mám k dispozici, stojí celkem výsměšná procenta:

Do propočtu normativních nákladů na bydlení byl zohledněn odhad meziročního nárůstu u cen nájemného (o 2,3 %), plynu (o 1,5 %), elektřiny (o 0,9 %), vodného a stočného (o 4,3 %), a ostatních služeb souvisejících s bydlením (tj. komunální služby, odvoz pevného odpadu, údržba bytů apod v průměru o 17,7 %) a pevných paliv (1,6 %) U položky teplo a teplá voda nedošlo ke změnám.

V absolutním vyjádření jde tak o zvýšení měsíčních částek normativních nákladů o 134 Kč až 392 Kč u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy a 80 Kč až 158 Kč u bytů v družstevních a bytů vlastníků. Celkem stát připlatí 352 milionů u příspěvku na bydlení a 20 milionů u doplatku na bydlení.

Ne z této dávky opravdu nejde dělat systémovou pomoc lidem, kteří se ocitli v energetické krizi.

Mnohem lepší je aktivizovat Mimořádnou okamžitou pomoc, která může být až přes 50 tisíc. I ta má spoustu byrokracie, ale je i přesto nejpružnější z dávek, vždyť má být „mimořádná“.

Nad pláčem státu, že neumí tolik žádostí na Úřadech práce administrovat, znovu opakuji: stačí vydat metodický pokyn, jak jednoduše otestovat pravidelný příjem domácnosti (výpisy z účtu), plus doložit skok v zálohách, to vše připravit už na přepážce dodavatele poslední instance či nového dodavatele. A firma následně hromadně tyto připravené žádosti zašle Úřadu práce.

Do 14 dnů mohou mít lidé na účtě alespoň částečné odškodnění za to, že stát jako regulátor energetického trhu zcela selhal.

#ToPodstatné: Jak byste pomohli vy lidem, kteří ze zoufalství vypínají na zimu kotle?

Stát koupí 72 tisíc litrů AdBlue

Na počátku vlády Andreje Babiše nikdo netipoval, že by v čele Státní správy hmotných rezerv mohl přežít její šéf Pavel Švagr. Babiš chtěl tohoto sociálního demokrata s barvitou historií vyhodit. Postupně ale Švagr našel s Babišem smír, mimo jiné proto, že ve státních rezervách se čile má k světu i Agrofert. Na závěr Švagr předkládá Babišovi poslední dar – nákup 72 tisíc litrů AdBlue do státních rezerv. Hlavním prodejcem v Česku je přitom Babišův holding. O Babišově cestě do říše močoviny jsem podrobně psal v minulém newsletteru.

Výsledkem jednání bylo doporučení zařadit do systému státních hmotných rezerv do skupiny hmotných rezerv položku AdBlue aktuálně alespoň pro potřeby Integrovaného záchranného systému (IZS). Roční spotřeba AdBlue pro Integrovaný záchranný systém v roce 2020 činila 288 859 litrů (62 309 litrů ročně Hasičský záchranný sbor, 80 000 litrů Policie ČR, 2218 litrů ročně zbytek resortu Ministerstva vnitra, 115 332 litrů ročně resort Ministerstva zdravotnictví, včetně zdravotnické záchranné služby; 25 000 litrů pro resort Ministerstva obrany), měsíční spotřeba tedy činí 24 072 litrů. Obdobným principem jako jsou tvořeny státní hmotné rezervy pro ropu a ropné produkty (90 dní spotřeby) se navrhuje iniciovat nákup 72 000 litrů přípravku AdBlue. Z tohoto výpočtu se navrhuje stanovit minimální limity jako jednoměsíční potřebu a orientační cílový stav jako tříměsíční potřebu.

A není to jednorázová zakázka. AdBlue je citlivé na teploty, musí se obměňovat, takže se vysoutěží i „ochraňovatelská“ smlouva. Můžeme jen tipovat, kdo ji asi vyhraje.


#ToPodstatné: Stát bude držet zásoby jen pro integrovaný záchranný systém. Neměl by držet i něco pro soukromníky, když zase skočí cena?

Zeman do Lán, štěpka z Lán

Je dobře, že pan prezident je na tom už lépe a je schopen jmenovat vládu. Debata o článku 66 je tím bezpředmětná. Urputná snaha některých držet tuto možnost ve hře je pak vysloveně trapná. Jakkoliv nadále prezident potřebuje péči, časem se snad bude moci přesunout do Lán.

Jak dlouho ale bude Zeman dále schopen vykonávat funkci, to nikdo neví. Proto se trojice Nejedlý, Mynář, Balák musí mít číle k světu.

V říjnu uzavřel nepravomocně odsouzený šéf Lán Miloš Balák smlouvu s OZ stavby podnikatele Otto Zacha na odvoz štěpky z Lán. Zach je také barvitá postava, je stíhán za manipulaci zakázek středočeské správy silnic. Nyní se oběma pánům povedlo uzavřít opravdu nevídanou smlouvu.

Zachova firma je najata k „dodání předmětu koupě, a to dodávky štěpky z těžebních zbytků a klestu z jehličnatých a listnatých dřevin ke konečnému odběrateli“. Cenu samozřejmě neznáme, Hrad vše utajuje, že i zbytky jehličí jsou strategickou komoditou pro bezpečnost státu, to nepřekvapí.

Zajímavé je, že se má štěpka předat – v teplárně Kladno a areálu Stochov. Kladenskou teplárnu přitom vlastní Tykačovo Sev.en. Není tak důvod přímo neuzavřít smlouvu s Tykačem na spálení zbytků lánského lesa (pokud to tedy vůbec zbytky jsou).

A jak víme, hradní klika je vynalézavá a na staré přátele nezapomíná ani v nových politických časech.

#ToPodstatné: Jak vykázat hradní kliku, která nechala skoro vyhladovět prezidenta, do patřičných mezí? Radikálně snížit rozpočet Hradu, když prezident stejně skoro nic nemůže podnikat?