Newsletter DK
zpět na archiv

Annus mirabilis 2023

2. 1. 2023

Rok 2022 za moc nestál, stejně tak jako roky 2021 a 2020. Covidovou krizi vystřídala inflační i energetická krize a válka za humny. Chvíle osobních úspěchů a štěstí překrýval strach z příštího a dezorientace v nových poměrech.

Česká žurnalistika zrovna k lepší orientaci v nových podmínkách moc nepřispěla. Vedle excelentních příspěvků od reportérů na Ukrajině či novinářů pokrývajících unijní dění během českého předsednictví bohužel ještě více nabobtnala žurnalistika, která je v krizích tak poptávaná – náhodná emoce, která se dobře sdílí na sítích a svou radikalitou vyvolává falešný dojem vědoucnosti. Zjistili jsme tak třeba, jak jsou Rusové geograficky předurčeni k barbarství, že máme v Česku nečekaný počet odborníků na vojenství (většinou jde o přeučené epidemiology), od plísnění Merkelové jsme se na gauči jen přesunuli na druhý bok a plynule pokročili k plísnění Macrona. A nyní jako zlatý hřeb tu máme občas už i jen velmi povrchně skrývané fanouškovství pro jednotlivé prezidentské kandidáty…

Ale vše zlé pro něco dobré. Rok 2023 bude skvělý. Možná dokonce další annus mirabilis, když se vše zadaří. Rusko na Ukrajině prohraje válku, byť jak bude vypadat mír či příměří, to nyní nikdo neví. Unie radikálně pokročí ke smysluplné federalizaci, protože to tak vždy po krizích bývá. Evropa se zbaví energetické závislosti na SSSR/Rusku, která trvala půl století. Česko bude muset konečně zachránit své veřejné rozpočty, protože populismus zemi už příliš mnoho pustil žilou. A česká politika se možná nezlepší, ale alespoň vyjasní, mnohé vládní i opoziční strany takto nemohou dál pokračovat.

Tak ať vše dobré vyjde a k tomu vám přeji i velkou porci osobního štěstí v novém roce.

A obvyklé dvě prosby:

Pod každým textem je hashtag #ToPodstatné a otázka k textu, se kterou si už sám neporadím. Budu rád, když mi na info@davidklimes.cz zkusíte poradit vy.

Zárověň můžete podpořit newsletter jednorázovou nebo ještě lépe trvalou platbou.

A teď už k aktuálnímu newsletteru, který si můžete přihlásit k odběru do své mailové schránky.

To podstatné v roce 2023

Nadchází superdůležitý rok pro Česko a Evropu, ale veškeré výhledy jako by nyní končily u 28. ledna, kdy bude jasný nový prezident republiky. Při vší symbolice a vyšokované pozornosti, kterou nyní na volbu hlavy státu upíráme, rozhodně nejde o to nejpodstatnější, co v roce 2023 budeme řešit. Tak se pojďme podívat, co je skutečně důležité.

  • Záchrana veřejných financí

300miliardové schodky Andreje Babiše a potom Petra Fialy nás dovádí na samou mez udržitelnosti české státnosti. Jakmile začneme platit přes 100 miliard jen na úrocích, tak se stáváme tím Řeckem, kterým jsme se za finanční krize tak rádi strašili, ale teď to může být velmi brzo realita.

Jak ozdravit veřejné finance, to je zde v newsletteru časté téma. Už před sněmovními volbami 2021 jsem sestavil „Povolební program“, co se stejně musí udělat, ač politici budou lhát v kampani sebevíce. Klíčový byl bod jedna „Daně se nevyhnutelně zvýší.“ a bod dvě „Výdaje státu musí klesnout.

Nikdy by mě nenapadlo, že máme tak nezodpovědné populistické politiky, že budou před touto nevyhnutelností utíkat tak dlouho. Stalo se, ale teď už mají před sebou ale jen zeď. Náraz bude zbytečně tvrdý, ale nezbytný. Je tu jen otázka, zda to zvládneme se současným ministrem financí, který oč méně rozumí financím, o to více si libuje v ideologických dogmatech.

  • Energetické osamostatnění

Stále nám ještě nedochází, co vše pro nás znamená rozloučení s ruským plynem a ropou. Jde o konec spojenectví z 60. let, kdy si SSSR trubkami připoutal nejen východoevropské satelity, ale i velkou část „imperialistického kapitalistického tábora revanšistických štváčů“.

Tuto mocnou geopolitickou páku Vladimir Putin během jednoho roku ztratil.

Proměna energetiky v Česku bude jedna z nejagresivnějších. Nejen že odcházíme od jedné z největších závislostí na Rusku v Evropě, ale ještě musíme kompletně renovovat dosluhující poválečnou energoinfrastrukturu. „Energetiku čekají změny, jaké naposledy zažili naši dědové.

Do toho se navíc musíme modlit, že nějak přijatelně dopadne podivný tendr na jádro v Dukovanech, ve kterém dva ze tří nabízí něco, co zatím nemají.

  • Spojené státy evropské

Euroskeptická ODS během českého předsednictví předvedla příkladně federalistickou politiku. V krizi prostě nebyl čas na lhaní.

Teď je otázka, co z toho vše vzejde. Z finanční krize vzešel společný bankovní dohled a prohloubení měnové i fiskální integrace. Tohle je ale mnohem zásadnější. Energetika se ve velkém přesouvá do rukou Evropské komise. Vytváří se nové fondy. Zavádí se hlavně i nová kultura rozhodování: Rychlá shoda na Evropské radě či Radách EU a pokud Maďarsko zlobí, tak rychlé nasazení kvalifikované většiny. Následuje přenechání velmi velkých „detailů“ Evropské komisi. Na Evropský parlament nikdo nemá čas. A hotovo.

Tohle je dost velký pokrok a že to nemáme v Česku vůbec prodiskutované, to ukázal i úplně poslední trialog, kdy ač ODS dští síru na Green Deal, kudy chodí, právě české předsednictví dohodlo radikální rozšíření emisních povolenek, že nám nakonec i zelený car Frans Timmermans zatleskal.

Česko čeká velké smiřování s novou EU a bude zajímavé sledovat, jak se především ODS s tím vyrovná.

  • Velký redesign české politiky

Na konci roku 2023 tu bude nepochybně jiné ANO, než ho dosud známe. Že by se Babiš stal prezidentem, je stále nepravděpodobné. Nicméně bude mít určitě po soudu. Ten ať dopadne jakkoliv, ANO posune. Zároveň je zjevné, jak je ANO poptávaný partner ODS už i ve velkoměstech. V roce 2023 tak politika Antibabiš asi definitivně zemře a Babiš se buď stane „salonfähig“ nebo se otevřeně přitulí k extrémní SPD a taky bude jasno.

Změna nastane asi i u vládních stran. Pozoruhodně dobře zatím funguje anarchistický spolek Spolu, který mezi sebou nemá jediné konkrétní ujednání o budoucnosti této koalice. Dobře funguje ale jen pro ODS. Lidovci se tímto spojenectvím definitivně stali tříprocentní stranou, TOP 09 bojuje, ale vyhrát nemůže. Teď je sice chvilka odpočinku od voleb, ale obě dvě ministrany ví, jak divné by bylo v roce 2024 kandidovat do Evropského parlamentu proti euroskeptické ODS a pak za rok po ODS požadovat lídrovská místa pro sněmovní volby.

Změnit se bude muset nepochybně i strana lokální korupce STAN. Ta zdaleka nemá své skandály vyřešené. Jak bizarní spolek (byť jistě se spoustou čestných a pracovitých politiků) to nyní je, to lze dosvědčit například připomínkou rok starého slibu předsedy Víta Rakušana, že hnutí už nebude brát příspěvky od firem. K tomu na transparentním účtu gratulují Casua s.r.o., City home s.r.o., HZ Real, s.r.o. a další.

  • Volby v Polsku

A nezapomínejme ani na klíčové volby v Evropě. Na Ukrajině by se měly konat do podzimu parlamentní volby, ale jak to vlastně bude, to teď nikdo neví. Důležité bude jistě i hlasování v Estonsku, Finsku či Řecku.

Ale pro náš region bude nepochybně nejdůležitější hlasování v Polsku. To se odehraje na podzim 2023. Proti Právu a Spravedlnosti Jaroslawa Kaczynského bude nejspíše stát Donald Tusk v čele Občanské platformy. Jak to dopadne, nemá nyní smysl spekulovat. Právu a Spravedlnosti může pomoci rozhodný postoj vůči Ukrajině. Platformě zase o něco větší koaliční potenciál mezi menšími stranami.

Pro střední Evropu bude výsledek nepochybně významný. Jde o regionálního lídra, nyní mimořádně důležitého kvůli Ukrajině. Bez Polska nelze v regionu dokončit ani redesign energetiky.

A zásadní otázka zní, zda vedle Viktora Orbána zde bude v regionu další politická síla, která drží v rukou pevně moc více jak dekádu, což – ať si o jednotlivých partajích myslíme, co chceme - jistě pro pluralitní zemi není úplně ideální.

#ToPodstatné: Co podle vás bude v roce 2023 nejdůležitější?

Napište mi, nebo sdílejte ve své bublině.

Komentář: Česko šéfovalo Evropě úspěšně. V krizi nebyl čas na lhaní o unii

Po nevydařeném prvním českém předsednictví dopadlo to druhé velmi dobře. Poděkujme za to euroskeptické ODS, která pod tlakem okolností předvedla eurofederalistickou politiku.

Přečtěte si komentář na Aktuálně.cz

Komentář: Česko čeká rok a půl bez voleb. V hodině dvanácté má unikátní příležitost k reformám

Jakmile bude známo jméno nové hlavy státu, mohou politici na čas zapomenout na nekonečný předvolební cirkus a začít se věnovat i své skutečné práci - správě těžce zkoušené republiky.

Přečtěte si komentář na Aktuálně.cz

Komentář: Před třiceti lety se rozpadl stát, který neexistoval. Česko/Slovensko teprve vznikne

Na Nový rok 1993 skončilo svoji pouť dějinami Československo. Vznikly dvě nové republiky, jejichž samostatnou existenci ještě půl roku předtím nikdo nepředpokládal.

Přečtěte si komentář na Aktuálně.cz